A Pannónia Ösztöndíjprogrammal a hallgatók és az intézmények is profitálnak
2024.10.29.
Ösztöndíj | Felsőoktatás
Interjú sorozatunkban Pannónia ösztöndíjas hallgatókkal beszélgettünk külföldi élményeikről, felsőoktatási intézmények képviselőit pedig az egyetemek tapasztalatairól kérdeztük.
A Pannónia Ösztöndíjprogram számtalan lehetőséget kínál hallgatók, oktatók és egyetemi munkatársak számára, hogy tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön. Az ösztöndíjprogram fontos eleme, hogy nem csak Európára korlátozódnak az úti célok, a világ szinte valamennyi országába lehet pályázni, akár 2 napos konferenciára, 1 hónapos szakmai gyakorlatra vagy egy éves tanulmányútra.
Ösztöndíjas, vagy már hazatért hallgatók történeteit mutatjuk be honlapunkon és közösségi média felületeinken.
Az ösztöndíjukat megkezdett vagy befejezett hallgatók már megtapasztalhatták a program nyújtotta előnyöket, többek között olyan varázslatos helyeken, mint Nizza, Buffalo vagy Tokió.
„Most érzem magam teljesen egyetemistának” mondta Huj Péter, élelmiszerbiztonság mesterszakos hallgató, akinek a program lehetőséget adott, hogy a németországi Geisenheimben pótolhassa egyetemi élményeit, amikből a pandémia miatt kimaradt.
„Vannak barátaim Lengyelországból, Németországból, Franciaországból, Csehországból, Belgiumból, Olaszországból, Portugáliából, sőt, még Peruból is!” osztotta meg velünk Mudrák Sára, aki Bolognában tölti ösztöndíját Regionális és Környezeti Gazdaságtan szakon.
„Ez az időszak leginkább arra szolgál, hogy új szemléletet nyerjek, és más perspektívából lássam az orvoslás világát, megismerjem az amerikai egészségügyi rendszer működését.” emelte ki Pop Alexandra, aki végzős orvostanhallgatóként tölti szakmai gyakorlatát Buffalóban.
„Aki érzi magában, hogy szeretne külföldön tanulni és szeretne világot látni, ne hezitáljon és jelentkezzen!” mondja Vass Dániel, aki a spanyol Marbellában szállodaigazgatást tanul.
Kovács Anna pedig egészen Japánig utazott, hogy adatelemzést tanuljon és megtapasztalja a japán kultúrát. Az ő tanácsa, hogy „ne hagyd, hogy a félelmeid tartsanak vissza életed kalandjától. Ismerd meg vadonatúj önmagad, hidd el, így még könnyebben fogod venni az ezt követő akadályokat.”
Az interjúk elérhetőek a Pannónia Ösztöndíjprogram honlapján.
Közösségi média csatornáinkon a hallgatók mindennapjait ismerhetik meg követőink
A programban részt vevő egyetemek képviselőivel a program indulásával és népszerűsítésével kapcsolatos tapasztalataikról készítettünk interjúkat.
„A Pannónia Ösztöndíjprogram (…) nem csupán Európára korlátozódik; az intézmény saját nemzetközi stratégiájának megfelelően szabadon választhat cél régiókat és kapcsolatokat, így például lehetőség nyílik Ázsia, Afrika és más régiók bevonására is. Ezen felül nemcsak az oktatási, hanem a kutatási kapcsolatok fejlesztésében is jelentős szerepet játszik, különösen az oktatók és a PhD hallgatók mobilitása révén, amely kiemelkedő előnyöket jelent.” emelte ki Dr. Lukács Eszter, a győri Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese.
A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen „korábban a tanulmányi célú mobilitás volt a legnépszerűbb, de (…) ez nem minden hallgató számára volt kivitelezhető. A rövid távú mobilitás bevezetésével a külföldi tapasztalatszerzés minden hallgatónk számára nyitottá vált.” osztotta meg Blanár Denissza, az intézmény nemzetközi kapcsolatok igazgatója.
„A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében is elsősorban a régi partnerségi kapcsolatok működnek, hiszen az ilyen együttműködések kiépítését jól bejáratott akadémiai háttérrel célszerű elkezdeni. Természetesen a Szegedi Tudományegyetem intézményi stratégiájával összhangban új kapcsolatok kiépítésére, a meglévő portfolió bővítésére is van lehetőség.” válaszolta kérdésünkre Dr. Bene Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságának igazgatója.
„A Pannónia Ösztöndíjprogram kiválósági pillére révén a turizmus területén a világ egyik legjobb intézményében tölthetnek el egy félévet a mesterszakos hallgatóink.” mondta Dr. Andrási Gábor, a Budapesti Gazdasági Egyetem nemzetközi igazgatója, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője.
Interjú sorozatunkat folytatjuk, hasonló tartalmakért látogassa meg honlapunkat!
Fotó: Kovács Anna, Japán
Utolsó módosítás: 2024.10.29.