Európai Egyetemi Szövetségek itthon
2024.11.19.
Oktatás és képzés az EU-ban | Felsőoktatás
Hallgatóközpontúság, innovatív szemlélet, a hallgatók külföldi mobilitásra ösztönzése.
Az Erasmus+ program legújabb, zászlóshajónak is kikiáltott kezdeményezése az Európai Egyetemi Szövetségek, amely 2019-ben debütált. A Szövetségekben részt vevő intézmények a közösen felépített tananyag mellett közös struktúrát, folyamatrendszereket és szolgáltatásokat hoznak létre a hallgatók számára. Az általuk kínált képzési programok hangsúlyos elemei közé tartoznak a hallgatóközpontúság, az innovatív szemlélet, a hallgatók külföldi mobilitásra ösztönzése, továbbá az európai értékek népszerűsítése és az európai felsőoktatás versenyképességnek növelése.
Hazánkban jelenleg nyolc felsőoktatási intézmény vesz részt ilyen projektben, közülük az elmúlt időszakban két Szövetség is nagyszabású nemzetközi találkozóknak adott otthont: a CHARM-EU az ELTE szervezésében és az EDUC szövetség a PTE-vel. |
CHARM-EU
A CHARM-EU Szövetség legfontosabb rendszeres szakmai eseménye az Éves Konferencia (Annual Conference), amelyre 2020 óta évente sor kerül, jelentőségét pedig nagyban növeli, hogy a CHARM-EU nemcsak a Szövetség belső fórumaként tekint rá, hanem a többi Európai Egyetemi Szövetséggel való párbeszédének kiemelt színtereként is. A rendezvény tematikája minden alkalommal körültekintő egyeztetésben alakul ki úgy, hogy tükrözze a CHARM-EU fókuszterületeit, egyben reflektáljon az Európai Egyetemi Szövetségek közös kihívásaira, feladataira.
A CHARM-EU munkacsoportjai és testületei nagy rendszerességgel találkoznak online formában, ami azonban a munka koncentráltsága, eredményessége, komplexitása tekintetében nem helyettesíti a fizikai találkozókat. Ezért a Szövetség minden munkacsoportja tart évente egy fizikai találkozót, emellett sor kerül két vezetői projekttalálkozóra. Ezek egyike (fenntarthatósági megfontolásból is) jellemzően az Éves Konferenciához kapcsolódik.
-
A CHARM-EU novemberi programjairól
2024 novemberében a CHARM-EU több nagy nemzetközi rendezvényt valósított meg Budapesten, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, egyetlen hét leforgása alatt. Az elmúlt években önálló rendezvényként megtartott éves konferencia idén a CHARM-EU Days néven meghirdetett programegyüttes részeként került megrendezésre 2024. november 5-én, „European Universities and Intercultural Learning” címen. A konferencia egy plenáris előadás, két plenáris panel, öt párhuzamosan futó workshop és egy poszterszekció keretében, számos egyetemi szövetség és meghívott intézmény részvételével járta körül azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyek a CHARM-EU, illetve tágabb értelemben az Európai Egyetemi Szövetségek munkájához kapcsolódnak.
Csoportkép a CHARM-EU Éves Konferenciáján, ELTE, 2024.11.05.
Kép: Rusznák Gábor / ELTE
A konferenciát idén első alkalommal kiegészítette a CHARM-EU Kulturális Fesztivál is 2024. november 5-én délután és 6-án. E program keretében az érdeklődők mintegy 50 különböző kulturális program keretében ismerkedhettek meg a CHARM-EU Szövetség tagegyetemei országainak nyelveivel és kultúrájával, beleértve irodalmi, zenei és gasztronómiai jellegzetességeket, és még egy sportdemonstrációt is. A Budapesten, az ELTE Trefort-kerti campusán tizenegy nyelven megrendezett fesztiválprogramok az ELTE egyetemi polgárai és a CHARM-EU ide látogató tagegyetemei mellett minden érdeklődő számára nyitottak voltak korra és szakmai háttérre való tekintet nélkül, a programhoz pedig saját campusán kapcsolódott több CHARM-EU tagegyetem is. Az Éves Konferencián több mint 150 fő vett részt, a Kulturális Fesztivál programjain több százan voltak jelen, a visszajelzések pedig mindkét program esetében egybehangzóan rendkívül pozitívak. A rendezvényekkel párhuzamosan az ELTE-n valósult meg a CHARM-EU rektori testület (Strategic Board) ülése, valamint egy kiterjedt, kétnapos projekttalálkozó is. A részletes program az ELTE online felületén megtalálható.
-
Kitekintés a jövőre szövetségi szinten – CHARM-EU
A CHARM-EU Szövetség jelenleg számos oktatási-innovációs fejlesztésen dolgozik 2026 decemberével záruló futó projektjében. Ezek között szerepelnek doktori szinten megvalósuló közösképzési tervek, mikrotanúsítvány-fejlesztés és más közös oktatási programok, technológiai fejlesztések, oktatásmódszertani szakmai tréningek, a CHARM-EU innovatív megoldásainak szisztematikus terjesztése a tagegyetemeken és a Szövetségen kívül, továbbá új partnerségek kialakítása mind a CHARM-EU tagegyetemek szervezeti egységei, mind a CHARM-EU és más szövetségek, illetve nem-akadémiai szereplők, így cégek, illetve az egyes helyi ökoszisztémák további szereplői között. Oktatásfejlesztési munkája mellett a Szövetség folyamatosan dolgozik kutatási-innovációs stratégiai együttműködése fejlesztésén is.
EDUC
A European Digital UniverCity (EDUC) keretében nyolc európai egyetem dolgozik együtt a versenyképes európai felsőoktatás érdekében: olyan szövetséget építenek, amely nem csak közös értékeket képvisel, hanem hosszú távon segíti elő a stratégiai partneri együttműködést – újfajta együttműködési kultúrát valósít meg. Magyarországot a Pécsi Tudományegyetem képviseli az olasz, francia, norvég, cseh, spanyol és német intézmények egyik alapító szövetségeseként a 2019-es indulás óta. Az EDUC eseményei és kezdeményezései – a hallgatóknak szóló mobilitási programoktól kezdve a kutatási együttműködésekig – mind arra irányulnak, hogy mélyebb és hosszabb távú kapcsolatokat hozzanak létre a partnerintézmények között, miközben lehetőséget biztosítanak a közösségépítésre és az interkulturális kapcsolatok erősítésére.
-
Az EDUC Szövetség személyes találkozói és az Alliance Training jelentősége
Az EDUC partneregyetemein dolgozó kollégák rendszeresen találkoznak online, évente pedig két kiemelt tematikus rendezvényen személyesen is találkozhatnak a hallgatók, oktatók és egyetemi munkatársak. A szövetség építésének kihívásait a közös tréningek és kulturális programok révén kezeli az EDUC. Az Alliance Training események például olyan találkozók, melyek keretében az EDUC különböző területein dolgozó munkatársak közösen dolgoznak a szövetség céljainak megvalósításán.
Ezek a tréningek nemcsak a szakmai együttműködés alapjainak megerősítésére szolgálnak, hanem lehetőséget biztosítanak a kultúrák közötti különbségek megértésére és a közös munka előnyeinek felfedezésére. Az EDUC tréningjei és kulturális workshopjai a visszajelzések szerint inspiratívak, új ötletekhez vezetnek, ami mind az egyes egyetemek falain belül, mind a partnerekkel való együttműködésben innovációkhoz vezet.
EDUC Team Meeting a Pécsi Tudományegyetemen
Kép:Csortos Szabolcs
-
Kiemelt események – EDUC Staff Training, YIL és Felsőoktatási Főigazgatók Találkozója
A „Community Building at the European Universities – EDUC Staff Training” eseménynek 2024 október elején a Pécsi Tudományegyetem adott otthont. A cél a közösségi kapcsolatok elmélyítése volt, különös figyelmet fordítva a közösségmenedzsment, a közösségszervezés és az interkulturális kommunikáció fontosságára. A program első lépcsője elméleti volt: a résztvevők a közösségépítés és a közösségmenedzsment fogalmait tisztázták. A program során a résztvevők közvetlenül is megtapasztalhatták a közösségi szerepvállalás gyakorlati jelentőségét, például helyi kórházakat és állatmenhelyeket segítettek önkéntes munkával.
A Youth Integration Lab (YIL) eseménysorozat lehetőséget biztosít a fiatalok és a civil szektor képviselői számára, hogy társadalmi kihívásokat – például az esélyegyenlőség és a nemi egyenlőség kérdéseit – vitathassák meg. A YIL első alkalommal a University Paris Nanterre szervezésében zajlott le idén áprilisban, 17 egyetemi és társadalmi szervezet szakembere, valamint 22 hallgató részvételével. A program célja a demokratikus részvétel támogatása és a diszkrimináció elleni küzdelem, melyek kapcsán a résztvevők különböző nézőpontokat képviselve dolgoztak ki konkrét megoldási javaslatokat.
A Felsőoktatási Főigazgatók Találkozójára október közepén Budapesten került sor, ahol Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként az európai felsőoktatási térséget érintő kulcskérdésekre irányíthatta a figyelmet. A találkozón Prof. Dr. Tarrósy István, a PTE Nemzetközi Igazgatóságának igazgatója mutatta be az EDUC szövetséget, kiemelve annak stratégiai fontosságát és az európai egyetemek helyzetének megerősítésében betöltött szerepét. Ez a bemutató különösen fontos volt Magyarország számára, hiszen az EDUC szövetség kiemelkedő példája annak, hogyan járulhatnak hozzá az egyetemek az európai és nemzetközi együttműködések erősítéséhez, a globális értelemben vett európai versenyképesség növeléséhez.
Felsőoktatási Főigazgatók Találkozója, Budapest, 2024.10.17.
Forrás: HU24EU
Célok és kitekintés
Az EDUC szövetség további kezdeményezésekkel tervezi még szorosabbra fűzni az intézmények közötti együttműködést. A „Good Practices Staff Weeks” programsorozat célja, hogy platformot biztosítson a virtuális mobilitási programok és csereprogramok tapasztalatainak megosztására. Ezek az események az oktatási technológia és a tanítási módszerek fejlesztését segítik elő, ami erősíti az oktatók és hallgatók közötti interakciót és növeli az oktatás hatékonyságát.
A 2024 év végén, december 12-én sorra kerülő első „EDUC Output Sharing Themed Event” az „Empowering Youth” témakör köré szerveződik, amely a fiatalok aktív szerepvállalására és az európai egyetemi együttműködések formálásában betöltött szerepére összpontosít. Az eseményen az EDUC szövetség képviselői és más szövetségek is részt vesznek, így egy élénk és szövetségeket összekapcsoló közösség formálódik, amely elősegíti a fiatalok bevonását és a közös célok megvalósítását.
Az EDUC Think Lab innovatív platformot biztosít a hallgatók számára arra, hogy közvetlenül részt vegyenek az EDUC virtuális kampuszának fejlesztésében. Az események során a hallgatók javaslatokat tehetnek, és aktívan hozzájárulhatnak az EDUC oktatási céljainak megvalósításához, valamint a digitális oktatási környezet fejlesztéséhez.
Összesen 64 Európai Egyetemi Szövetség jött létre az Erasmus+ program keretében, ezek az Európai Bizottság oldalán böngészhetőek. A következő pályázati felhívás 2026-ra várható, a jelenleg is működő Szövetségek közül néhány részt vesz olyan pilot projektekben, amelyek ajánlásokat dolgoznak ki a mikrotanúsítványok és a közös európai diploma témáiban. |
Szerzők:
Dr. Takó Ferenc
Molnár Dávid – Dr. Tarrósy István
Ugrósdy-Beregi Bettina
Utolsó módosítás: 2024.11.19.