20 éves az eTwinning program

Partner hír | 2025.01.21.

Oktatás és képzés az EU-ban | Köznevelés

Az elmúlt két évtizedben az eTwinning tanárok egész generációjának segített abban, hogy tartós, határokon átnyúló kapcsolatokat és együttműködési projekteket építsenek ki.

Az eTwinning az Európai Unió kiemelt kezdeményezése az online iskolai együttműködés terén, mely virtuális teret biztosít a tanárok és az iskolák számára, hogy biztonságos online környezetben dolgozzanak ki nemzeti és nemzetközi projekteket.

Mivel ez az uniós sikertörténet 2025-ben ünnepli 20. évfordulóját, itt az ideje, hogy áttekintsük azokat a mérföldköveket, amelyek ezt a kezdeményezést alakították:

A tanárok közössége – a kezdetek

Amikor 2005 januárjában elindult az eTwinning, a program jövőképe egyértelmű volt: érdemi együttműködés révén összekapcsolni a tanárokat Európa-szerte. A kezdeményezés elindult, 27 ország 7000 iskolájának 10 000 tanára dolgozott együtt közel 2000 projekten az első évben.

A kiválóság elismerése az együttműködésben

Az elismerés mindig is fontos része volt az eTwinning programnak. Az első eTwinning díjakat 2006-ban, az ausztriai Linzben megrendezett első éves konferencián adták át, ahol a kiemelkedő projekteket díjazták. Bevezették a nemzeti minősítést, és 2007 óta az európai minősítési címkék a kiválóság fontos szimbólumai az egész Európára kiterjedő eTwinning projektekben.

Bővülő horizont

Az eTwinning program résztvevőinek közössége az évek során gyorsan bővült. 2009-re Törökország, Horvátország és Románia csatlakozott, és 2010-re már 100 000 regisztrált tanár volt az eTwinning portálon. 2010-ben online tanfolyamokat is bevezettek, amelyek lehetőséget biztosítottak a tanárok számára, hogy Európa-szerte dolgozó kollégáikkal együtt fejlesszék készségeiket.

Az eTwinning program 2012-ben még tovább bővítette hatókörét, és olyan új tagországokkal bővült, mint Örményország, Moldovai Köztársaság, Tunézia, Ukrajna, Azerbajdzsán és Georgia. Ez a bővítés új multikulturális dimenzióval bővítette az eTwinning közösséget. Csak abban az évben 35 000 tanár csatlakozott, és közel 5 000 projektben vett részt. Időközben az eTwinning program a jövő tanáraiért kezdeményezés is megkezdte az oktatók következő generációjának felkészítését.

A 2015-ös 10. évforduló alkalmából Európa-szerte ünnepi rendezvényeket tartottak, többek között az új tagállamokban, Liechtensteinben, Szerbiában és Albániában.

Globális kapcsolatok kiépítése

2018-ban az eTwinning program tovább bővítette hatókörét Libanonnal és Jordániával, új partnerségeket hozva létre a közel-keleti és európai tanárok között. Ez volt az első alkalom, hogy egyetlen év alatt több mint 100 000 új regisztrációt regisztráltak. 

2018-ban elindult az eTwinning Iskola cím is, amely azokat az iskolákat jutalmazza, amelyek magukévá teszik az eTwinning program olyan értékeit: 

európai együttműködés, a befogadás és innováció, a megosztott vezetés és a diákképviselet

Az eTwinning program még a Covid19-válság kihívásai közepette is segített az iskoláknak abban, hogy kapcsolatban maradjanak egymással és folytassák együttműködési projektjeiket. 2022-ben az eTwinning program beépült az Európai Iskolai Oktatási Platformba, csatlakozva az iskolai oktatás két fő platformjához. Montenegró ugyanebben az évben csatlakozott az eTwinning programhoz, majd 2024-ben Palesztina (1) és Koszovó (2) következett.

Előretekintés

Az elmúlt 20 év alatt az eTwinning program 46 ország 295 000 iskolájának 1,2 millió tanárát kapcsolta össze, akik több mint 160 000 projektet indítottak és több mint 3 millió diákot értek el. Az eTwinning program hatása azonban túlmutat a számokon – a kialakult barátságokról, a megosztott innovatív módszerekről és a tanárok virágzó európai közösségéről szól, amely létrejött és folyamatosan fejlődik.

Az eTwinning programot 2014 óta támogatja az Erasmus+ program, biztosítva, hogy folytatódjanak a szinergiák az iskolák és oktatók számára lehetőségeket kínáló egyéb európai uniós kezdeményezésekkel.

Ünnepeljünk együtt!

Folytassuk a növekedést, kapcsolódjunk össze és inspiráljuk a tanárok következő generációját! Csatlakozzon az ünnepléshez a dedikált videó és podcast felfedezésével, és ossza meg emlékeit a közösségi médiában a #eTwinning20 hashtaggel!

A cikk az eTwinning oldalán jelent meg.


1. Ez a megnevezés nem értelmezhető a palesztin állam elismeréseként, és nem érinti a tagállamok egyéni álláspontját ebben a kérdésben.

2. Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

Utolsó módosítás: 2025.01.21.