A tudománykommunikáció szerepe a nemzetközi alumni hálózatépítésben

2025.04.10.

Hír | Felsőoktatás

Az Alumni Hungary webinárium-sorozat sikere

Win-win! Az Alumni Network Hungary a tudásmegosztás motiváló erejét használva marad kapcsolatban a nemzetközi hallgatókkal, miközben a hazai oktatók tudományos munkáját is népszerűsíti.

Gyakori kérdés, hogy a hazai felsőoktatás külföldi hallgatóit milyen eszközökkel lehet bevonni és hosszú távon elkötelezetté tenni az egyetemek nemzetközi alumni hálózatában. Az intézményi stratégiától függően különböző szolgáltatások állnak rendelkezésre a kedvezményeket biztosító tagságtól kezdve az alumni találkozók szervezéséig. Nemzetközi hallgatók esetében különösen fontos, hogy a szolgáltatások külföldről is igénybevehetőek legyenek, hiszen tanulmányaik végeztével sokan hazatérnek vagy másik országba költöznek.

A Tempus Közalapítvány 2017-ben hozta létre az Alumni Network Hungary (ANH) nemzetközi alumni hálózatot azzal a céllal, hogy a magyarországi felsőoktatásban tanuló külföldi hallgatók tanulmányaik befejezése után is kapcsolatban maradjanak hazánkkal, támogatva ezzel az gazdasági-, tudományos-, kulturális-, és diplomáciai kapcsolatokat, valamint a magyar felsőoktatás népszerűsítését. A hálózatnak ma már több mint 11.000 tagja van, amelyből közel 80% Stipendium Hungaricum ösztöndíjas. A magyarországi felősoktatási intézmények és a külképviseletek dolgozói szintén csatlakozhatnak, ezzel is elősegítve a kapcsolattartást és a hálózatosodást.

A célcsoport igényeit figyelembe véve a Tempus Közalapítvány 2019-ben indította el az Alumni Network Hungary nemzetközi alumni hálózat webinárium-sorozatát, amely az új tagok toborzásának, és a meglévő alumnusok mobilizálásnak, valamint a hazai tudomány és kultúra népszerűsítésének azóta is az egyik hatékony eszköze.
Az angol nyelvű webináriumokat a TKA szervezésében a hazai tudományos és kulturális élet kiemelkedő oktatói, kutatói, szakemberei tartják azzal a céllal, hogy az alumni hálózat tagjai megismerhessék a hazánkból induló innovációkat, érdekes kutatásokat, példaértékű életutakat, eredményeket. Többek között olyan neves szakértők voltak előadóink, mint Kemenesi Gábor virológus, Deák Kristóf Oscar-díjas rendező, Pál Csaba Bólyai-díjas biológus, Polgár Judit sakknagymester, és Dr. Szalay Zsolt, a ZalaZONE járműipari tesztpálya innovációs vezetője.

Az előadók kiválasztásában és a tematika összeállításakor fontos szempont, hogy különböző tudományterületekből álljon össze az éves program, tekintve, hogy a célközönség tanulmányi háttere is nagyon változatos. Az előadók felkutatásában és ajánlásában nagy segítséget nyújtanak az egyetemi koordinátorok, hisz az intézményekben folytatott kutatásokról, kiemelkedő eredményekről elsősorban rajtuk keresztül értesülünk. 2021 óta a hazai kutatók mellett a hálózat kiemelkedő tagjai, elsősorban az alumni önkéntesek is tartanak előadásokat, így az alumnusok egymás kutatási- és szakterületét is megismerhetik, ezzel lehetőségük van a szakmai kapcsolatépítésre. Évente hét-nyolc webináriumot szervezünk, eddig összesen 28 előadás valósult meg.

A webinárium-sorozat az alumni toborzásban is jelentős szerepet játszik, mivel az előadásokra kizárólag az Alumni Network Hungary regisztrált tagjai jelentkezhetnek, azaz, aki részt venne, annak csatlakoznia kell a hálózathoz. Az események elsősorban az Alumni Network Hungary és a Study in Hungary weboldalakon és Facebook oldalakon kerülnek meghirdetésre, illetve a Stipendium Hungaricum ösztöndíjasoknak küldött hírlevélen keresztül, ami a promóció leghatékonyabb eszközének bizonyult az évek során. A hírlevéllel több ezer, még Magyarországon tanuló ösztöndíjast érünk el közvetlenül, az alumni hálózat építése során pedig fontos szempont, hogy minél korábban, lehetőleg még akkor vonjuk be a nemzetközi hallgatókat, amíg hazánkban tartózkodnak. Ezzel a módszerrel minden webinárium alkalmával hozzávetőlegesen 50-60 új alumni tagot toboroztunk.

Az Alumni Hungary webinárium-sorozat sikere arra buzdítja a felsőoktatási intézményeket, hogy bátran építsenek saját oktatóik és kutatóik szaktudására a tantermen túl is. A webinárium egy viszonylag egyszerűen megvalósítható eszköz, mely a külföldi alumnusoknak értékes és rendszeres szolgáltatást nyújt, miközben az egyetemi tudományos munkának is nemzetközi promóciós felületet biztosít.

Összeállította: Farkas Zsuzsanna 

Utolsó módosítás: 2025.04.10.