Gyakorolj és beszélj helyesen magyarul!
2025.04.24.
Hír | Felsőoktatás
Új online magyar mint idegennyelv kurzus segíti a Stipendium Hungaricum ösztöndíjas külföldi hallgatók beilleszkedését
Mi a közös Laylaban, Bouremaban és Othienoban azon kívül, hogy Stipendium Hungaricum ösztöndíjasok Magyarországon? Mindhárman nagy lelkesedéssel kezdtek magyarul tanulni!
Egy külföldi diák élete a hazájától távol nem egyszerű. Meg kell tanulnia megszervezni a mindennapjait egy számára ismeretlen országban, sok esetben a sajátjától nagyon eltérő kultúrában. Egy olyan hétköznapi tevékenység, mint a bevásárlás, igazi kihívás lehet, nem beszélve egy orvosi konzultációról, taxi rendelésről, állásinterjúról vagy akár hivatali ügyintézésről. Kit és hogyan szólíthat meg? Mennyire álljon közel vagy távol, amikor beszélget valakivel?
A Stipendium Hungaricum (SH) program kiemelt prioritása a nemzetközi hallgatók integrációja, valamint a magyar, mint idegen nyelv és kultúra tanításának, a nyelvi és kulturális integrációnak a kiemelt támogatása. Ehhez kapcsolódva már a 2020/2021-es tanévtől a nem magyar tannyelvű képzésre felvett BA, MA és szakmai alapozó képzés ösztöndíjasai magyarországi tanulmányaik első és második félévében kötelezően részt kell, hogy vegyenek a fogadó egyetemük által szervezett magyar mint idegen nyelv és kultúra kurzuson. Az SH program keretében doktori tanulmányokat folytatókra ez az előírás nem vonatkozik, de számukra is ugyanolyan hasznos, ha elkezdenek magyarul tanulni.
A magyar tanítást tehát az egyetemek szervezik meg a saját ösztöndíjasaik számára. Ugyanakkor az őket tanító magyar mint idegen nyelv tanárokkal konzultálva a Tempus Közalapítvány a Debreceni Universitas Nonprofit Kft-vel közösen kifejlesztette a Practice your Hungarian című online kurzust, ami segít az alapok gyakorlásában annak, aki lemaradt, vagy többet szeretne önállóan gyakorolni. A kurzus nem helyettesíti, hanem kiegészíti, támogatja a fogadó intézmény által nyújtott magyar mint idegen nyelv kontaktórákat, az ott tanultak elmélyítésére szolgál.
Az online kurzus 22 modulból áll. Az első 10 modul A1 szinten nyújt betekintést a legalapvetőbb nyelvi formák használatába és mindennapi élethelyzetekhez kapcsolódóan tanítja meg a külföldi hallgatók magyarországi boldogulásához elengedhetetlen alapszókincset. Ezek a modulok változatos tanulási élményt nyújtanak, élményszerű tanulást tesznek lehetővé, az elvégzésüket tanulásmódszertani ajánlások is segítik.
A következő 12 modul interkulturális érzékenyítő tananyag, mely alapvető kommunikációs és viselkedésbeli normákat tanít meg A1 szinten, és az A1 szintű nyelvi bázistól valamennyire elrugaszkodva olyan interkulturális érzékenyítést végez, amely empatikusan, tisztelettel és segítően viszonyul a külföldiek lehetséges viselkedésbeli eltéréseihez.
Layla Palesztinából a Debreceni Egyetem biológia szakos BA hallgatója idén szeptemberben kezdte tanulmányait, de már nyáron elkezdett önállóan magyarul tanulni a kurzus segítségével.
„Nagyon élvezem a magyar nyelvtanulást ezen a tanfolyamon keresztül. Sokkal könnyebb, mint a YouTube-on vagy más alkalmazásokon, weboldalakon tanulni. Mindent imádok benne…” |
A Maliból érkezett Bourema az ELTE Társadalom és Gazdaságföldrajzi Tanszékén folytat doktori tanulmányokat. A kurzus elvégzésével a beilleszkedését szeretné támogatni azáltal, hogy könnyebben kommunikál magyar barátaival, a professzorokkal, vagy például egy boltban.
„A tanfolyamot valóban nagyon hasznosnak találom. Mielőtt rábukkantam volna, beiratkoztam egy fizetős tanfolyamra, amit végül abbahagytam és csak ezt a kurzust végzem önállóan. Bár még csak az elején járok, már megvan az az érzésem, hogy jól haladok.” |
Othieno, aki Kenyából érkezett Gödöllőre és a MATE Gazdaság- és Regionális Tudományok Doktori Iskolájának hallgatója, szintén önállóan kezdte használni a kurzust. A részvételre az motiválta, hogy mindennap használatos kifejezéseket, mondatokat és szavakat tanuljon, amelyek segítik beszélgetést kezdeményezni a helyiekkel.
A teljes kurzus fókuszában a Magyarországra érkező külföldi diákok integrációjának támogatása áll, lehetőleg úgy, hogy magyarázatokat is kapjanak a viselkedésbeli, kommunikációbeli elvárásokra. A magyarázatokat elsajátítva pedig képesek legyenek munkát vállalni, egy munkahelyet megtartani, illetve boldogulni a mindennapi helyzetekben, hangsúlyosan a mindennapi interperszonális szituációkban.
Összeállította:
Szabó Csilla
Utolsó módosítás: 2025.04.24.